Snowflake Biathlon Race Minnesota Cup #7 – Sun, Jan 14, 2018 – RESULTS

Snowflake Biathlon Race

Minnesota Cup #7

Hosted by Duluth Biathlon and Snowflake Nordic Ski Area

MN Cup #7 — January 14, 2018 — Snowflake Nordic, Duluth
9.5K Mass Start
Place Name Category Time P P S S Total Notes
1 Cam Christensen SM 38:49 0 0 1 1 2 Target malfunction caused unnecessary penalty loops. Adjustment applied: -1:15
2 Hanne Guthrie SW 46:20 3 1 1 2 7
3 Halcyon Brown JW 52:04 1 0 1 2 4
4 Kaisa Bosek G 54:40 0 3 2 0 5
5 Emma Watson YW 57:51 0 2 1 0 3
7.5km Mass Start
1 Mia Zutter JW-VI 44:43 5 5 5 5 20 Audio target malfunction, skied all penalty loops
2 Lucy Watson G 50:20 2 3 2 4 11
Clara Kramer G DNF
Ryker Bosek B DNF

Snowflake Biathlon Race 2018 Registration

Date: Sunday, January 14th, 2018

Location: Snowflake Nordic, 4348 Rice Lake Road, Duluth (one mile north of the intersection of the Rice Lake and Arrowhead Roads)

Race Format: Mass Start (PPSS)

Distance: B, G, YW, MW:       7.5 km;
              YM, JW:                9 km;
              JM, SM, SW, MM: 10.5 km

Registration: Noon to 1:00PM at Snowflake Nordic Chalet

Zero:           1:00 PM to 1:45 PM

Race Start:   2:00 PM, Mass Start

Cost:           $15 (cash or check payable to John Gould)

There will not be a Novice Race this year.

Questions?   Call John Gould at 218-269-2854

                  or e-mail: jgould1952@yahoo.com

Minnesota Biathlon 2017/2018 Winter Biathlon Schedule

MINNESOTA BIATHLON
2017/2018 WINTER BIATHLON SCHEDULE

Zero, start times and formats will be announced by the organizers of the events as the details emerge.

Sun 10 Dec—MNCup  #1  Mt Itasca

Fri- Tues 15-19 Dec—IBU Trials  Mt Itasca
Sat 16 Dec – MNCup #2 Mt Itasca
Sun 17 Dec- MN Cup #3 Mt Itasca

Thurs- Sun- 28th-31st Dec YJr Trials Mt Itasca
Fri 29 Dec MN Cup #4 Mt Itasca
Sat 30 Dec MNCup #5 Mt Itasca
Sun 31 Dec MNCup #6 Mt Itasca

Sun 14 Jan ‘18  MN Cup #7 Snowflake
Sun 21 Jan  MN Cup #8 Nisswa [LJJ Nordic race Sun 28th BRD] <- updated date to Jan 21st

26 Jan Friday—MN Guard Regional Sprint- Camp Ripley
27 Jan Sat—MN Guard Regional Pursuit- Camp Ripley
28 Jan Sun—BNSC Lumberjack Jaunt – Brainerd- Nordic race

High School Section meets Tues-Thurs 6th-8th Feb various locations
High School State Meet Thurs 15 Feb Giants Ridge
JNQ Meets 17/18 Feb Mt Itasca
Sun 25 Feb MN Cup #9 Woodland Trails, Elk River

26th Feb- 04 Mar YJr Worlds Estonia
[race days- travel will be earlier

Sat 10 Mar MN Cup #10 Mt Itasca

US Nationals/NorAm Championships
29-31 Mar, Soldier Hollow, Utah

2017 Summer / Fall Schedule incl race dates

MINNESOTA BIATHLON SUMMER / FALL 2017 SCHEDULE
 2017 Summer Schedule 3_24_17
Month Date Day Location Description Zero Start
May 19 Friday Mt. Itasca Shooting Camp 6 PM
20 Saturday Mt. Itasca Shooting Camp
21 Sunday Mt. Itasca Shooting Camp
20 Saturday Coaching Biathlon for Parents – evening – Bill Meyer
June 14 – 24 Wednesday – Saturday Mt. Itasca Shooting Camp
17 Saturday Mt. Itasca Mass Start – Running 10 AM 10:40 AM
       June 29 – July 13 – High Altitude Camp – Colorado – Vlad Cervenka
July 20 Thursday Elk River Individual Start – Roller Ski 5 PM 6 PM
     August 5 – August 13 – Jericho VT Camp
12 Saturday Jericho Sprint roller ski
13 Sunday Jericho Pursuit roller ski
August 24 Thursday Elk River Mass Start – Roller Ski 5 PM 6 PM
September 24 Sunday Elk River Individual Start – Roller Ski 10 AM 11 AM
October 19 – 21 Thursday – Saturday Mt. Itasca High Intensity Camp
22 Sunday Elk River High Intensity Camp Time Trial
MN Biathlon Fall Festival
October 29 Sunday Elk River Pursuit Format – Roller Ski 10 AM 11 AM

Snowflake Biathlon Race & Novice Race MN Cup #4 – Sun, Jan 15th, 2017 – RESULTS

Snowflake Biathlon Race & Novice Race

Minnesota Cup #4

Hosted by Duluth Biathlon and Snowflake Nordic Ski Area

Date: Sunday, January 15th, 2017

Duluth Biathlon Jan 2017 RESULTS pdf

snowflake-biathlon-race2016 information pdf

Location: Snowflake Nordic, 4348 Rice Lake Road, Duluth (one mile north of the intersection of the Rice Lake and Arrowhead Roads)

Race Format: Mass Start (PPSS)

Distance: B, G, YW, MW:       7.5 km;
              YM, JW:                9 km;
              JM, SM, SW, MM: 10.5 km

Registration: 9:00 AM to 9:55 AM at Snowflake Nordic Chalet

Zero:           10:00 AM to 10:45 AM

Race Start:   11:00 AM, Mass Start

Cost:           $15 (cash or check payable to John Gould)

There will not be a Novice Race this year.

Questions?   Call John Gould at 218-269-2854 or e-mail: jgould1952@yahoo.com

Minnesota Biathlon Winter 2016-2017 Schedule

Specific times (zero, start, and so on) will be announced by the organizers of the events as the details emerge.

11 December – MN Cup #1 – Mt. Itasca
15 – 19 December – IBU Trials – Mt. Itasca
17 December – MN Cup #2
18 December – MN Cup #3
26-30 December – Y Jr Trials – Vermont
15 January – Snowflake, Duluth
28 January – 10km Pursuit – Nisswa
18-19 February – McMiller/Blackhawk, Madison
5 March – Woodland Trails, Elk River
11 March – MN Cup – Mt. Itasca

MNCup 8 – Snowflake Biathlon Race & Novice Race – Sat, Feb 27, 2016 – RESULTS

Snowflake Biathlon Race & Novice Race
Minnesota Cup #8

Hosted by Duluth Biathlon and Snowflake Nordic Ski Area

Snowflake Biathlon Race2016

Date: Saturday, February 27, 2016

Location: Snowflake Nordic, 4348 Rice Lake Road, Duluth (one mile north of the intersection of the Rice Lake and Arrowhead Roads)

Race Format: Mass Start (PPSS)

Distance: B, G, YW, MW:       7.5 km;
              YM, JW:                9 km;
              JM, SM, SW, MM: 10.5 km

 

Results:

Place     Name                                   Age         Gender              Misses         Time

11 km Masters Men

  1. Gregg Pattison 53                    M                    3-0-4-2                        57:22

11 km Youth Men

  1. Cam Christiansen 18                    M                    2-1-1-3                        44:49
  2. Alex Larson 17                    M                    2-3-2-5                        47:52
  3. Noah Cagle 14                    M                    3-2-2-3                        54:49

11 km Senior/Junior/Youth Women

  1. Hanne Guthrie 24                    F                      2-3-1-4                        48:54
  2. Siena Ellingson 19                    F                      1-1-2-2                        50:33
  3. Emma Stertz 15                    F                      2-2-0-1                        54:20
  4. Jenna Ruzich 23                    F                      2-1-5-3                        59:13
  5. Halcyon Brown 17                    F                      0-2-4-3                        1:00:07

9.5 km Masters Men

  1. Sean-Bedard Parker 49                    M                    5-2-5-2                        1:11:28

9.5 km Youth Men/Women

  1. Emma Watson 14                    F                      4-2-2-0                        55:05
  2. Kaisa Bosek 13                    F                      2-2-2-3                        55:46
  3. Cheresa Bouley 15                    F                      5-4-3-5                        1:00:48
  4. Benjamin Fena 11                    M                    5-2-3-4                        1:06:22

9.5 km Youth Men/Women (Air Rifle)

  1. Riley Hutchinson 11                    M                    1-3-5-2                        1:11:00

7.5 km Youth Men/Women (Air Rifle)

  1. Lucy Watson 11                    F                      0-0-0-0                        52:30
  2. River Fena 9                      F                      2-3-1-5                        1:01:40
  3. Colleen Maloney 11                    F                      1-2-4-2                        1:11:25

 

Continue reading